Uzun yıllar Kazım Koyuncu ve Volkan Konak ile beraber çalışan, farklı bir yorum ve müzikal bakışıyla Karadeniz’in evrensel yüzü olmayı hedefleyen Selim Bölükbaşı 3 Haziran Pazar günü Stokholm’e geliyor. Bora Serbülent’in de sahne alacağı konser, Årsta Folkets Hus Bio salonunda saat 16’da başlıyor

Kemençe ve tulum enstrümanlarına yaptığı önemli yeniliklerle tanıdığımız Selim Bölükbaşı, uzun yıllar Birol Topaloğlu, Kazım Koyuncu ve Volkan Konak gibi isimlerle ile birlikte çalıştı. 5 yıl önce oluşturduğu ekibiyle Karadeniz müziğini rock tınıları ile birleştirerek farklı bir sound yakalayan Bölükbaşı, verdiği konserler ile bu yolculuğuna devam ediyor.

3 Haziran’da Årsta Folkets Hus Bio’da sahne alacak Bölükbaşı, Karadeniz başta olmak üzere birçok yöreye ait türküler seslendireceği geniş bir repertuvar ile İsveç seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Bilet satışlarının internet üzerinden gerçekleşeceği konserin etkinlik sayfası için tıklayınız.
***BİLET SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ***

Son yıllarda Karadeniz müziğinin önemli bir yere gelmesinde büyük emeği olan Selim Bölükbaşı 2015 yılında büyük bir titizlikle hazırladığı “Akl-ı Selim” isimli ilk albümünü piyasaya çıkardı. Albüm 14 şarkıdan oluşurken, çıkış parçası olan “Oyali Çemberune” şarkısında Selim Bölükbaşı’na Karadeniz müziği’nin sevilen isimlerinden, Volkan Konak eşlik ediyor. Dileği “Karadeniz’i ve Karadeniz müziğini okyanuslara taşımak” olan Selim Bölükbaşı’nın rock, folk, new age tadında enstrümantal parçalar içeren albümü Karadeniz müziğinde yeni bir dönem başlatıyor diyebiliriz.

Tulum ve Kemençe üzerinde yaptığı yenilikler ve farklı çalım teknikleriyle tanınan Bölükbaşı, tulumda tüm seslerin tam entonasyonlu hallerini geliştiririken böyece tulumların, hicaz, kürdî, nihâvent, sabâ, huseynî, rast gibi makamları çalabildiklerini ve bu şekilde herkesin rahatlıkla sahnede tulum çalabileceğini ifade ediyor. Ayrıca Oktav Kemençe ve Kemençello adını verdiği bas kemençeyi de geliştiren müzisyen, ‘Sultan’s of the Dance’ ‘Anatolia’ ‘Şaman’ ‘Anadolu Ateşi’ gibi halk oyunları projelerinde de yer aldı. Birol Topaloğlu ile birlikte İskoç ‘Hevia’ grubuyla tarihte ilk gayda ve tulum düetini Açık Hava Tiyatrosu‘nda gerçekleştirdi.

Selim Bölükbaşı Kimdir?

1980 yılında Üsküdar’da dünya’ya gelen Selim Bölükbaşı, müziğe annesinin de bağlama çalmasının etkisiyle 9 yaşında başladı. Yıllarca bağlama, klavye ve ritim sazlarla müzik yapmaya çalışan Bölükbaşı 17 yaşında tulum çalmayı öğrendi. Tulumu öğrenme aşamasında Laz kültürü ve Karadeniz müziği hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığı için çeşitli zorluklar yaşadı, hatta ilk zamanlar tulumu yanlış teknikle çaldı. Ancak zaman içinde kendisini geliştirdi ve tulumu doğru teknikle çalmayı öğrendiği gibi Laz müziğine de katkıları oldu.

İ.T.Ü.Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı mezunu olan Bölükbaşı, lisans eğitimine başladığı yıllarda Laz müziği yapan Birol Topaloğlu ile tanıştı ve kendisine bir yıl kadar vokalde eşlik etti. Bu sırada tulum çalma tekniğini geliştirerek sanatçıya aynı zamanda tulumla da eşlik etmeye başladı. Yine bu dönemlerde tulum üzerine yenilik getirmek adına çalışmalara başladı ve birkaç sene içinde devrim niteliğindeki değişiklikleri yaparak tulumu daha da ileriye götürecek projelerde yer aldı. Ayrıca ‘Sultan’s of the Dance’ ‘Anatolia’ ‘Şaman’ ‘Anadolu Ateşi’ gibi halk oyunları projelerine eşlik etti. Birol Topaloğlu ile birlikte İskoç ‘Hevia’ grubuyla tarihte ilk gayda ve tulum düetini Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleştirdi.

2001 yılında Kazım Koyuncu ile birlikte çalışmaya başladı. Kazım Koyuncu’ nun ısrarı ile 2 ay gibi kısa bir zamanda Kemençe de çalmaya başladı. Koyuncu’nun ‘Hayde’ isimli albümünde ‘Selimina’ adlı destanın enstrümantal bölümünün bestesini yaptı. Bu arada müzisyen arkadaşı Cafer İşleyen’le birlikte ATV’de yayınlanan “Kuşdili” adlı televizyon dizisinin müziklerini yaptı. Yine Cafer İşleyen ile birlikte ‘Sen Ne Dilersen’, ‘Çinliler Geliyor’ adlı Sinema filmlerinin, ‘Kilit’ adlı televizyon filminin müziklerini yaptı. Star TV de yayınlanan ‘Kaybolan Yıllar’, Kanal D de yayınlanan ‘Sulltan Makamı’ adlı dizilerde de müziklere sesiyle eşlik etti. Bütün bunların dışında Tekfen Flarmoni Orkestrası’na Kemençe ile eşlik ederek Türkiye’de Batı müziği ile Kemençe sentezi adına bir ilke daha imza attı.

Tulum ve Kemençe’de yapılan bu yeniliklere birçok insanın karşı çıkmasına karşın kendisi yapılan tüm yeniliklerin arkasında durarak Karadeniz Müziğinin gelişmesi için çalma teknikleri ve enstürman yapımı konularında çalışmalarına devam ediyor. ‘Karadeniz Müziği ile yapamayacağınız müzik yok. Rock, Raggae, Jazz müthiş olur, Tabii bu çalışmaların da bilinçli bir şekilde yapılması en önemli nokta’ sözleriyle Karadeniz Müziğiyle ilgili olan yenilikçi ve ilerlemeci tavrını ifade eden Selim Bölükbaşı bir dönem de Volkan Konak ile çalıştı.

Selim Bölükbaşı son dönemlerde verdiği solo konserler ve katıldığı programlar ile müzikal projelerini hayata geçirmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak: http://www.selimbolukbasi.com