Uzun süredir Stokholm’de farklı mekanlarda, Türk ve Orta Doğu saykodelik rock/funk şarkılarıyla oluşturdukları DJ set performanslarını severek takip ettiğimiz Gül Bilge Han ve Duygu Getiren, 25 Mayıs gecesi “Turkadelica” adıyla Cosmopolite’de sahne alıyorlar. Bu kez onlara, bu türde setlerin İsveç’te ilk örneklerini yaratan Robert Huselius da eşlik ediyor.

Gül ve Duygu‘nun 1960 ve 70’lerin Anadolu’sundan saykodelik rock/funk şarkılarıyla oluşturduğu setlerini ve bu türde setlerin İsveç’te ilk örneklerini yaratan Robert Huselius DJ set performansını; deneysel ve saykodelik müzikten hoşlananların ilgiyle dinleyeceğini ve derinlerden gelen bu atmosefere hemen ayak uyduracağını düşünüyoruz. Gecede, bu performanstan önce ise yine Anadolu’dan gelen ezgilerin yer aldığı setleriyle DJ Müjo’yu dinleyebileceğiz.

Etkinlik sayfası için burayı tıklayınız.


Gül Bilge Han’ın Spotify listelerinden bir tanesine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

“Turkadelica” termini, Türkiye’den bu müzik türünü keşfettikten sonra hayran olan ve 2014’e kadar Radio Eskilstuna (Magma) ve P2’de program yapan Robert Huselius bulmuş. Radyo programlarında da sıkça bu türden müziğe yer vermiş. Magma adıyla Radio Eskilstuna’da yapılan bir program içeriğinde yine Turkadelica şarkılar çalınmış, detaylar için tıklayınız.

Robert Huselius

Robert Huselius, protest bir ses tonu ile söylenmiş, 60 ve 70’lerin rock, pop, beat, protest, caz türlerindeki müziğine Türkiye renkleri ile batının rock tınılarını harmanlayarak ortaya çıkan müziğe bir tür (genre) adı bulmak için yola çıkmış ve Turkadelica terimini bulmuş. Robert Huselius ile yapılan bir röportajda bu türü ilk ne zaman ve nasıl keşfettiğinden, Türkiye’ye plak keşifi için çıktığı yolculuğundan, Turkadelica teriminin içeriğinden ve daha birçok konudan bahsetmiş. Röportajın tamamı için tıklayınız.

Biraz da saykodelik sanattan ve o zamanlardan bahsedecek olursak; Türkiye’de saykodelik rock müzik, 1960’lar sonu ve 1970’ler başı boyunca zamanın batılı rock gruplarının sesi ile geleneksel Türk ezgilerinin karışımıyla popülerlik kazandı. Kısmen Finders Keepers, Bouzouki Joe gibi şirketlerin yeni baskıları ve derlemeleri ile son yıllarda yeni bir dinleyici kitlesi buldu kendine. Saykodelik müzik için pek çok şey söyleniyor, pek çok şekilde tanımı yapılıyor. Öncelikle sözlük anlamından bahsedelim biraz; saykodelik, antik Yunanca “psyche” (akıl, bilinç, benlik) ve “dēloun” (açığa çıkma, görünür olma) kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir. Basit tanımının dışında “psychedelic” aslında bir durumu tanımlamak için kullanılır. Bu belli bir aurayı, farklı veya farklılaştırılmış bir bilinç durumunu, tine odaklanmayı, evrenle bütün olma çabasını, varoluşsal aydınlanma hedefini ifade eder.

 

Saykodelik sanat; LSD, psilocybin gibi maddeler tüketilerek içine girilen ”değiştirilmiş bilinç halleri”ndeki saykodelik deneyimlerden ilham alınmış tüm sanatlara verilen addır. Bu tanımla aklın iç dünyasında yapılan tüm sanatsal aktiviteler bu sanatın ilgi alanına girer. Ancak saykodelik sanat; beat kuşağı veya çiçek çocuklar olarak adlandırılan; barıştan, özgürlükten, doğadan, insandan, insanın kendine yaptığı yolculuktan ve bunların dışında birçok şeyle beraber uyuşturucudan ve özellikle LSD’den yana olan nesille ortaya çıkan; müziğe, resme, hayata yayılmış olan bir sanat akımına atıfta bulunur. Saykodelik rock Türkiye’de de büyük kitlelere ulaşmış ve dünyadaki emsallerinden hiç de aşağı kalmayan bir başarı göstererek, Kaygısızlar (Fuat Güner, Mazhar Alanson, Barış, Manço), Bunalımlar, TPAO Batman Orkestrası gibi büyük grupların doğmasına vesile olmuştur. Albüm kapaklarında, konser dekorları ve sahne şovlarında kullanılan görsellerin dil birliği zaman içerisinde bu sanat akımının plastik sanatlardaki yüzü olmuştur. The Soft Moon’dan Luis Vasquez bu topraklardan çıkmış saykodelik rock müziği ile ilgili şöyle diyor: “Toplama kaydımın yaklaşımı daima nadir, en egzotik, en saykodelik müziği keşfetmekti. Bu huy bazı arkadaşlarımda da var. Dolaysıyla, satın almadan bir iki hafta önce kayıtları dinlemek için sık sık bir araya geliyoruz. Bu da o toplaşmalardan biriydi ve bir arkadaşım Türk psych rock müziğini ilk defa bana dinlettirdi, resmen kaptırdım kendimi.”


Kaynak: Çelikoğlu Ö (2016), Psychedelic Sanat

https://tr.wikipedia.org

https://prezi.com/

http://filhakikat.net/

https://profetmusik.se/