Turkcadelica adıyla 4 Mayıs Restaurang Landet’te gerçekleşecek bir müzik ziyafetinden bahsetmek istiyoruz sizlere.  Festival tadında bu etkinlikte; Nazım Onay ve Muzaffer Özcan önderliğinde kurulan, etnik, folk, özgün, sufi ve rock türünde eserler seslendiren “Miklagård Ensemble” grubu, uzun süredir Stokholm’de farklı mekanlarda, Türk ve Orta Doğu saykodelik rock/funk şarkılarıyla oluşturdukları DJ set performanslarını severek takip ettiğimiz Gül Bilge Han, Duygu Getiren ve bu türde setlerin İsveç’te ilk örneklerini yaratan Robert Huselius yine DJ set performansı ile sahne alacak.

Miklagård Ensemble Nazım Onay ve Muzaffer Özcan tarafından 2016 yılında kurulan bir grup. Etnik, özgün, halk, sufi ve Anadolu rock tarzında birçok eseri repertuvarında barındıran bu grup içerisinde İsveç’te müzik yapan kaval, yaylı tanbur, bağlama, klavye, davul ve bas gitar gibi enstrümanlar çalan müzisyenler yer alıyor. Miklagård Ensemble grup üyleri ve enstrümanları şu şekilde;

Muzaffer Özcan: Yaylı Tambur, Klavye, Vokal

Nazım Onay: Bağlama, Kaval, Vokal

Doghonay Arjmand: Gitar, Vokal

Selçuk Hazar: Bas Gitar

Deniz Akkaya: Davul

4 Mayıs’ta gerçekleşecek bu geceye eşlik edecek Gül ve Duygu da, 1960 ve 70’lerin Anadolu’sundan saykodelik rock/funk şarkılarıyla oluşturulan setlerini; deneysel ve saykodelik müzikten hoşlananların ilgiyle dinleyeceğini ve derinlerden gelen bu atmosefere hemen ayak uyduracağını düşünüyoruz. Miklagård Ensemble sonrası sahne alan ikiliye bu türde setlerin İsveç’te ilk örneklerini yaratan Robert Huselius eşlik edecek.

“Turkadelica” termini, Türkiye’den bu müzik türünü keşfettikten sonra hayran olan ve 2014’e kadar Radio Eskilstuna (Magma) ve P2’de program yapan Robert Huselius bulmuş. Radyo programlarında da sıkça bu türden müziğe yer vermiş. Magma adıyla Radio Eskilstuna’da yapılan bir program içeriğinde yine Turkadelica şarkılar çalınmış, detaylar için tıklayınız.

Robert Huselius

Robert Huselius, protest bir ses tonu ile söylenmiş, 60 ve 70’lerin rock, pop, beat, protest, caz türlerindeki müziğine Türkiye renkleri ile batının rock tınılarını harmanlayarak ortaya çıkan müziğe bir tür (genre) adı bulmak için yola çıkmış ve Turkadelica terimini bulmuş. Robert Huselius ile yapılan bir röportajda bu türü ilk ne zaman ve nasıl keşfettiğinden, Türkiye’ye plak keşifi için çıktığı yolculuğundan, Turkadelica teriminin içeriğinden ve daha birçok konudan bahsetmiş. Röportajın tamamı için tıklayınız

 

Etkinlik sayfası için tıklayınız..

 

Geceye ait bir öngörü oluşturması için aşağıda yer alan müzik listelerini dinleyebilirsiniz.