Netflix, Hulu, YouTube, Amazon Prime Video, HBO, Fandor ve Crackle gibi online dizi/film yayını yapan platformlar, dünya genelinde sayıca artarken sektöre getirdiği özgürlük ve gerçek zamanlı hizmet anlayışı ile geleceğin televizyonculuğuna yeni nesil bir ivme kazandırdı. Türkiye’de de BluTV ve Puhu TV bu platformanların başında geliyor. 

Türkiye’de ilk profesyonel internet dizisi olarak, Ocak 2017’de BluTV’de yayınlanan Masum yeni nesil dizilerin öncülerinden oldu. Ardından Fi, Sahipli, Şahsiyet, 7 Yüz, Çalınmış Hayatlar, Dudullu Postası, Sıfır Bir ve Bartu Ben gibi bir çok özel yapım ile keyif aldığımız işler yapmaya devam eden BluTV ve Puhu TV, televizyonda bir bölümü izlemek için reklamlar ve uzun tekrarlar ile yaklaşık dört saatini televizyon karşısında geçiren izleyici için beklenen “o” adımı attı da diyebiliriz.

Sanıyoruz ki çok daha kaliteli işler yapılabileceğini gösteren, çok da uzun bölümler olmadan, izleyicinin konuyu rahatlıkla anlayabileceğini düşünen, uzun bakışlardan, tekrarlanan cümlelerden uzak bu yeni nesil internet dizileri, Türkiye oyunculuk sektöründe yaşanan sıkıntılar için de bir umut ve yeni dönemin bir başlangıcı niteliğinde.

Türkiye Yapımı İnternet Dizilerinden Sizin İçin Seçtiklerimiz

MASUM

Senaryosu ve proje tasarımı Berkun Oya’ya ait olan, yönetmen koltuğunda Seren Yüce’nin oturduğu ve Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Tülin Özen, Serkan Keskin, Bartu Küçükçağlayan, Mehmet Özgür, Defne Halman diye uzayıp giden oyuncu kadrosuyla insanın aklını başından alan “Masum”, Berkun Oya’nın “Bayrak” adlı tiyatro oyunundan 8 bölümlük bir uyarlama. Her şeyden önce “Masum”,  severek izlediğimiz bazı yabancı dizilerin kalitesinde olmasıyla, bölümlerin 50 dakika civarında olmasıyla ve tüm hikayeyi sekiz bölümde vermesiyle Türkiye dizi sektöründe umut vaat eden bir başlangıç oldu.

Suç draması olarak kategorize edilen bir dizi olsa bile çok sayıda komik sahne ve durum içermesiyle de bizlere beklenmedik ve sıradanlıktan uzak bir tat bırakıyor. Ayrıca planların çok gerçek olması ve karakterlerin inandırıcılığı da izleyiciyi hayran bırakan cinsten. Masum, Selda Bağcan tarafından seslendirilen ve Okan Kaya‘nın yeniden düzenlemesi ile harikulade jenerik müziği seçimi, müthiş şarkıları, tüm teknik içeriği ve sinema filmi düzeyindeki işçiliği ile bir süre daha adından sıkça bahsedilecek bir proje olarak yerini aldı.

Konusu da bir o kadar etkili olan dizide, emekli baş komiser Cevdet, eşi Nermin ve oğlu Tarık ile beraber bir kıyı kasabasında yaşamaktadır. Tarık’ın eşi Emel ve abisi Taner bir trafik kazasında ölmüşlerdir. Cevdet’in eski öğrencisi Yusuf Komiser, yakın arkadaşı Taner’in esrarengiz ölümünü aydınlatmak için Baş komiser Selahattin tarafından kasabaya gönderilir. Cevdet ve Nermin’in saklamaları gereken sırların açığa çıkması artık an meselesidir. Tamamı 8 bölüm olan Masum’u BluTv’de izleyebilirsiniz.

BARTU BEN

BluTv’nin en yeni orijinal içeriği Bartu Ben’de Bartu Küçükçağlayan’ın hikayesine ortak oluyoruz. Bartu Ben’de, Türkiye’de daha önce örneğine pek rastlanmayan bir durum komedisi izleyebiliriz. Bartu Küçükçağlayan’ın kaleme aldığı senaryo, Tolga Karaçelik’in yönetmenliği ile karşımıza çıkıyor. Senaryo, marjinal bir mizah üzerine kurulurken daha önce bir yerli dizide hiç karşılaşmadığımız müthiş göndermeler içeriyor.

Bartu Ben, bir ‘az ünlü’nün, az daha ünlü olma hikayesini anlatıyor. Bir zamanlar reytingi bol dizilerde ve art-house sinema filmlerinde boy gösteren Bartu, birçok oyuncu için ciddi gelir ve kısa ömürlü şöhret kapısı olarak görülebilecek dizilerde oynamaktan bıkmıştır. Hızlı yaşadığı hayatı sebebiyle artık parası da kalmamıştır. Tam bu sırada karşısına oyuncu olmak isteyen kuzeni Gizmo ve senelerdir görmediği dayısı çıkar.

Bir yandan dizilerde oynamadan hayatını kazanmanın bir yolunu arayacak olan Bartu, bir yandan da kim olduğunu ve ne istediğini bulmaya çalışacaktır. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğimiz bu dizinin tamamını, 10 bölüm olarak BluTV’de izleyebilirsiniz.

ŞAHSİYET

Alzheimer hastası olan bir seri katil hikayesinin konu edildiği dizinin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, Cansu Dere, Şebnem Bozoklu, Necip Memilli, Metin Akdülger gibi isimler bulunuyor. Senaryosunu Hakan Günday‘ın kaleme aldığı dizinin yönetmen koltuğunda ise Onur Saylak oturuyor. 

Agâh Beyoğlu kendisine konan Alzheimer başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Agâh unutmanın yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat olduğunu fark eder. Agâh’ın işlemiş olduğu cinayet, uzun bir cinayetler zincirinin henüz ilk halkasıdır. Kurbanın üzerinde kendi adının yazılı olduğu bir mesaj bulunması, Nevra’yı istifa kararından vazgeçirir. Çıkmaz sokaklarla dolu bir soruşturmanın içinde kaybolmuş olan Nevra’nın Agâh’la arasında önemli bir ortak nokta da ortaya çıkacaktır. Şahisyet’i 12 bölümü ile Puhu TV’den izleyebilirsiniz.

Puhu TV’nin ilk orijinal yapımı olan, Akilah Azra Kohen’in üç kitaplık Fi- Çi – Pi serisinden uyarlanan dizi, platformun başarılı bir çıkış yapmasına da olanak sağlamıştı. Ozan Güven, Mehmet Günsür, Serenay Sarıkaya ve Berrak Tüzünataç’ın rol aldığı dizi, psikolojik gerilim türünde. Romanları, senaryosuna Nikhet Bıçakçı‘nın uyarladığı dizinin yapımcılığını Ay Yapım, yönetmenliğini Mert Baykal üstleniyor. 

Birinci sezonda psikiyatr olan Can Manay‘ın hayatı anlatılmaktadır. Manay, hem üniversitede psikoloji dersleri vermekte, hem de kendi televizyon programında terapi yapmaktadır. Şans eseri karşılaştığı Duru‘ya aşık olur ama Duru’nun Deniz adında sevgilisi vardır. Ayrıca Manay, ders verdiği okuldaki Bilge isimli öğrencisinin iyi bir psikolog olacağına inanmakta ve onun sınırlarını zorlamaktadır. Öte yandan Özge Egeli isimli bir muhabir Can Manay’ın kirli geçmişini ortaya çıkarma konusunda kararlıdır. Fi’yi Puhu TV’den izleyebilirsiniz.


Kaynak: https://tr.wikipedia.org/ - https://www.blutv.com.tr/int/ - https://puhutv.com/