Kore Savaşı’nda kimsesiz bir şekilde bulduğu beş yaşındaki bir kızın bir buçuk yıl boyunca bakımını üstlenen Astsubay Süleyman’ın hikâyesini anlatan ‘Ayla’ filminden yeni bir fragman daha geldi

Ayla’nın geçtiğimiz aylarda, 4 Mart 2018 tarihinde düzenlenecek 90. Akademi Ödülleri‘nin “Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü” kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin adayı olduğu açıklanmıştı. 27 Ekim 2017‘de Türkiye ve Güney Kore ile birlikte tüm dünyada vizyona girmesi planlanan filmin başrollerinde, Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Lee Kyung-Jin, Kim Seol, Ali Atay ve Taner Birsel gibi isimler yer alıyor. Yönetmenliğini Can Ulkay‘ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp‘in gerçekleştirdiği 2017 çıkışlı Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı film, 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlandı. 2016 yılında başlayan filmin çekimleri Türkiye ve Güney Kore’de gerçekleşti. Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği filmin müzikleri ise Fahir Atakoğlu’na ait.

Filmin konusu; 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve ”Ayla” ismini verir. Kısa sürede birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler.

Kaynak: http://www.imdb.com – https://tr.wikipedia.org