Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan 1. Bakırköy Caz Günleri, 10 Nisan Pazartesi akşamı Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde Jülide Özçelik ve arkadaşlarının konseri ile son bulacak. Özçelik`e trombonda Bulut Gülen, gitarda Cem Tuncer, bas gitarda Efecan Tuncer ve davulda Ediz Hagızoğlu`nun eşlik edeceği konserde, grup geniş bir repertuvarla sahnede olacak.

Jülide Özçelik son yıllarda birçok organizasyon ve festivalde sahne almıştır; İstanbul, Adana, Manisa, İzmir, Ankara, Bursa, Caz Günleri, Caz Festivalleri, Kampüste Caz, Ayışığında Caz, Kennedy Caz konser serisi ve daha niceleri.. Akıcı ve duru sesi ile hepimizin kalbini kazanan şarkıcı Jülide Özçelik’in müzik yolculuğu, lise sonrası Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin Hafif Batı Müziği bölümünü kazanmasıyla başlar. Mezuniyetinin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nü tam burslu kazanan Özçelik, burada da vokal performans bölümünde Nükhet Ruacan ile vokal teknikleri üzerine çalışır. Özçelik, Selen Gülün, Randy Esen, İmer Demirer, Donovan Mixon, Ayşe Özbekligil, Raci Pişmişoğlu, Ricky Ford, Can Kozlu gibi eğitmenlerden ensamble, armoni, solfej dersleri alarak bu bölümden mezun olur.

İşte daha o zamanlarda yaptığı işlere imzasını atan insanlardan olacağı bellidir ki Türkçe sözlü caz yapma fikriyle bazı projeler oluşturup, performanslar gerçekleştirmeye başlar. Bu arada Klasik Türk Müziği koro çalışmalarına devam edip, konserlerde solist olarak yer almıştır. Aynı zamanda TRT Hafif Batı Müziği ve Caz Orkestrası ile canlı kayıtlar da yapmıştır.

Sıra albüm yapmaya geldiğinde bu fikrini Cem Tuncer’le paylaşan Özçelik, albümünün ön hazırlıklarına da bu şekilde başlar. Cem Tuncer, Erbil Doğan, Kağan Yıldız, Ediz Hafızoğlu ve Genco Arı ile beraber 2008 Ocak ayında ilk albümü olan Jazz İstanbul Volume 1′i bizlerle buluşturan ve evrensel standartlarda Türkçe sözlü müzik yapma fikriyle yola çıkan Jülide Özçelik, albüm yayınladığında sadece caz çevrelerince değil, geniş bir dinleyici kitlesinin de takdirini kazanır.

Çalışmalarında halk türküleri yanında kendi bestelerini de seslendiren sanatçı ilk albümüne gösterilen yoğun ilgi nedeniyle yine tüm düzenlemeleri Cem Tuncer’e ait Jazz İstanbul Volume 2’yi yayınlar. Jülide Özçelik sadece caz değil, iyi müzik yapma arzusuyla çıktığı kariyer yolculuğunda birçok yerel ve uluslararası festivalde de konserler verip, birçok farklı etkinlikte yer alır.