Ocak ayında 88 yaşındayken hayata veda eden Amerikalı yazarın yaşamını konu alan yapımdan ilk görüntüler yayınlandı

Gazeteci Arwen Curry’nin 2016 yılında kitle fonlama sitesi Kickstarter’dan belgesel için kaynak aramasıyla başlayan süreç, Curry’nin kısa sürede, amaçladığı bütçenin iki katına ulaşmasıyla son buldu. Curry tarafından yazarın son 10 yılının filme alınmasıyla oldukça geniş bir arşiv üzerinde yükselen dokümanter film, 2016’da bir Kickstart projesi halini almış ve 230 bin doların üzerinde para toplayarak yapım aşamasına gelmişti.

Belgeselde Margaret Atwood, Neil Gaiman, Theodora Goss ve Samuel R. Delany gibi birçok edebiyatçının anlatılarına da yer veriliyor. ‘Worlds of Ursula K. Le Guin’ adını taşıyan belgeselde, birçok isimle yapılan söyleşilerden parçalar yer alırken, Le Guin de, yazmaya başlama nedenini ve yaratım sürecini anlatıyor. Özel çizimler ve animasyonlar eşliğinde, Le Guin hakkında çalışan akademisyenler ve yazarın hayranları, ünlü yazarın kendileri üzerinde bıraktığı etkiden bahsediyor.

Worlds of Ursula K Le Guin, İngiltere’deki belgesel etkinliği Sheffield Doc/Fest kapsamında 10 Haziran tarihinde ilk gösterimini yaptı. Le Guin’in kendi arşivinden belgeler de içeren filmin festivaller dışında ne zaman yayına gireceği henüz açıklanmadı.

Fragmanın sonunda Le Guin şöyle diyor: “Bir şeyi hakkıyla yapmayı öğrenmek bir ömür boyu sürebilir.”

İyi seyirler..

 

Bilim Kurgu podcastleri yayınlayan Imaginary Worlds yakın zamanda Curry ile Le Guin’in hayatı hakkında yaptığı belgesel üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Le Guin’in Curry’nin gazetecilik kariyerine nasıl yön verdiğini ve bu filmi oluşturma arzusunu anlattığı podcasti aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.