Sahne çalışmalarını, Riksteatern’e bağlı olarak, Turkisk-Svenska Riksteaterföreningen’in çatısı altında ve Burcu Ada öğretmenliğinde sürdüren Tiyatro Okulu ”Yaratıcı Drama Atölyesi”, “Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK”‘ ekibi; üç skeç, bir fabl ve temâşâlı minik bir piyano dinletisiyle huzurlarınızda. Ekip, 1 yıl aradan sonra 3 Haziran saat 14’te Stockholm Hägerstensåsen Kulturskolan Sahnesi’nde sahne alacakları anı sabırsılıkla bekliyor.

Skeç oyuncuları Asilkan Mert Kamalı, Atahan Efe Kuşçu, Ayşe İkbal Çetin, Gaye Ünsal, İrem Tunç, Mehmet Demirtaş, Selahattin Demirtaş, Sinan Merdol, Sude Teker, Arda Kaya, Delâl Sarı, Devran Sarı, Defne Sarı, Belinay Bulduk, Elif Çelebi, Mohammed Ali Nazarlı, Arif Ata Soyal, Naciye Pektaş, Zeynep Pektaş’a Sanat ekibi olarak şimdiden başarılar diliyoruz.

Etkinliğin Facebook sayfası için tıklayınız..

“Tiyatro, sanatın tümü gibi bir okuldur. Eğitir, geliştirir insanı, dünyasının sınırlarını genişletir” – Sabahattin Kudret Aksal

Son olarak 11 Haziran Pazar günü izlemiştik genç ekibi ve İsveç’te uzun bir aradan sonra sahneye Türkçe bir çocuk oyunu konmuştu, bizleri hem etkilemişlerdi hem de hayallere dalmıştık sayelerinde. İşte bu duygularla ayrıldık Stockholm Hägerstensåsen Kulturskolan Sahnesi’nden. Ve editörümüz Melih Öncel kaleme almıştı bu hislerimizi. İşte tercümesi;

“Ne kadar da özlemişiz çocukları sahnede görmeyi. Büyüklerin sıkıcı dünyasından kopup hayallerin büyüsüne kapılmayı. Herşeyi büyüklerin bildiği bir dünyada yaşarken önceliklerimizi karıştırır olmuşuz hep.

Mühendis, doktor, mimar, aşçı ya da otobüs söförü olmamız önemli değil. Kim olursak olalım hayal gücüne sahip olmamız, yaratmamız ve üretmemiz asıl olan. Çünkü yapmak istediğimiz şeyi hayal etmemiz gerekiyor önce. Kendimiz olmamız, yeteneklerimizi bilmemiz ve yaşama birşeyler katmak için haraket etmemiz gerekiyor.

Bu yüzden sanat ve tiyatro, çocukların gelişimi için vazgeçilmez birer öğedirler. Çünkü sanat ile iç içe olan çocuklar, duygularını tanıma ve bunları ifade etme açısından daha öndedirler her zaman.

Çocuklar, taklit yoluyla öğrendiklerini uygulamaya başlarlar; bedenlerini kullanmayı, dış dünyayı, canlıların birbirleriyle olan ilişkilerini, iletişim kurmayı, ekiple çalışmayı ve destek olmayı bu yolla öğrenirler.

Tiyatro sanatı, çocukların eğitiminin vazgeçilmezi olmalıdır bu yüzden. Çocuk, yaşamla bağını oyun yolu ile kurmaya başlar. Çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma, bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerileri bu şekilde gelişir.

Gittiğim ilk çocuk oyununu hatırlıyorum. 6-7 yaşlarımdaydım sanırım. 7 tane sinek vardı salonda. Beni en rahatsız eden açgözlü olandı herhalde. Hiç unutmadım o salonu. Hayal ettim çünkü sonradan. Arkadaşlarımı, otobüs yolculuğunu, çocukluğumu, o günkü hislerimi… Hep çocuk kalmak istedim. Açgözlü olan sineği de hiç sevemedim daha sonraları.

Ama Shakespeare’i çok sevdim ilerleyen zamanlarda; “eksikliklerimizi düşüncelerimizle tamamlamayı” kafama yazan. (“Piece out our imperfections with your thoughts”. Henry V, W. Shakespeare).

‘Reality Show’lar yoktu ya o zamanlar. Televizyonu yönetenleri değil tiyatro sahnelerini güçlü bildik biz. Oscard Wild haklıydı; insanlığa, insani olanı en yalın ve en doğrudan iletebileceğimiz yegane yerdir tiyatro; duygusal zekamızı geliştirebileceğimiz bir mabet. Görünen o ki en çok da şimdi ihtiyacımız var bu gelişime; duygusal bir tek renkliğe düşüyoruz zaman ilerledikçe.

Tiyatro, özellikle de çocuk tiyatrosu hayal gücünü ateşler, çocuklara dünyayla yüzleşmekte, onu anlamakta ve hatta onu değiştirmekte ihtiyaç duydukları becerileri ve yaratıcılığı verir.

Çocuk tiyatrosuna verdikleri değerden dolayı Türk Tiyatro Derneği’ne teşekkür eder ve yeni çalışmalarını sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek isteriz. Emeği geçen herkese, tüm velilere ve çok değerli çocuklara selam olsun…”

Melih Öncel

Bİ GÜLDÜK Bİ GÜLDÜK

TARİH
: 3 Haziran Pazar 14:00-15:30 / Tek Perde
BİLET
: 100 :-
BİLET SATIŞ
: 076-085 22 37
SANAT DANIŞMANI
: Tuğçe Soysop
YÖNETMEN
: Burcu Ada Soysop
YÖNETMEN ASİSTANI
: İrem Tunç
SKEÇ YAZARLARI
: Murat Kepez, Eray Akyamaner, Uğur Gövercin, Ayberk Sak,

Şükrü Özbey, Uğur Gövercin, Onur Ümit, Erşan Özhim

SKEÇLER
: Sanal Aile, Sınav Stresi, Eve Dadanan Hırsız
FABL
: Horoz ile Tilki
PİYANO DİNLETİSİ
: Mohammed Ali Nazarlı