8 Kasım’da Stokholm Bio Rio’da Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin için gerçekleşecek anma gecesi, yazarın yaşamını konu alan “Worlds of Ursula K Le Guin” belgeselinin prömiyeri ile son bulacak.

Science Fiction Bokhandeln ve Bio Rio ‘nun işbirliğiyle gerçekleşecek Ursula K. Le Guin’i anma gecesi saat 19:30’da başlayacak. Program dahlinde yönetmen Arwen Curry ile yapılan röportaj ve bazı İsveçli yazarlar tarafından düzenlenecek bir panel de yer alıyor. Geceye ait daha detaylı program önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Gazeteci Arwen Curry, yazar Ursula K. Le Guin’in son 10 yılını filme alarak bu dökümanter filmin hazırlıklarına aslında uzun zaman önce başlamıştı. Oldukça geniş bir arşiv üzerinde yükselen dokümanter filmi hayata geçirmek için Curry’nin 2016 yılında kitle fonlama sitesi Kickstarter’dan ‘Worlds of Ursula K. Le Guin’ için kaynak aramasıyla süreç hızlanmıştı. Curry’nin kısa sürede amaçladığı bütçenin iki katına ulaşmasıyla ve 230 bin doların üzerinde bir fon elde edilmesiyle belgesel için yapım aşamasına gelinmişti.

Margaret Atwood, Neil Gaiman, Theodora Goss ve Samuel R. Delany gibi birçok edebiyatçının anlatılarına yer verilen belgeselde, birçok isimle yapılan söyleşilerden parçalar da yer alırken, Le Guin de yazmaya başlama nedenini ve yaratım sürecini anlatıyor. Özel çizimler ve animasyonlar eşliğinde gerçekleşen anlatıların yanı sıra Le Guin hakkında çalışmalar yapmış akademisyenler ve yazarın hayranları, ünlü yazarın kendileri üzerinde bıraktığı etkiden de bahsediyor.
Worlds of Ursula K Le Guin’in ilk gösterimi ise İngiltere’deki belgesel festivali Sheffield Doc/Fest kapsamında 10 Haziran’da gerçekleşmişti.

Etkinlik sayfası ve bilet bilgisi için tıklayınız.
Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

 

Kaynak: http://www.biorio.se/  https://worldsofukl.com/  
http://www.ursulakleguin.com/  http://www.diken.com.tr/