Deneysel ve minimalist ezgileriyle bestelerine verdiği benzersiz tatlarla tanıdığımız multi-enstrümantalist Yann Tiersen, 10. albümünün Avrupa turnesi kapsamında 24 Şubat’ta Stockholm Göta Lejon‘da sahne alıyor. Yeni albümü “All” 15 Şubat’ta yayınlanıyor ve Yann’ın stüdyosu “The Eskal”da kaydedilen ilk albümü olmasıyla dikkat çekiyor. “The Eskal” Tiersen’in doğduğu, büyüdüğü ve son 10 yıldır yaşadığı Fransa’nın Ushant adasında yer alıyor. “All” albümü, Gareth Jones ile ortak yapım bir proje ve çevre bilinci, doğa bağlantısı temaları üzerine kurulmuş. Albümde ayrıca misafir vokaller de yer alıyor.

Müzisyenin 10. albümü “All”un ilk parçası “Tempelhof” albümden neler bekleceğimizi anlatır cinsten. Bu ilk şarkıyı aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Müzisyenin Stockholm konseri Facebook etkinlik sayfası için tıklayınız.

Tiersen’in bir önceki albümü Eusa, müzisyenin doğduğu ve büyüdüğü Fransa’da Ushant adasında yer alan bir bölgenin ismini taşırken albüm içindeki parçalarla da o adanın farklı bölgelerinin isimlerini almıştı. Hent isimli sekiz parçaya bölünmüş şarkı Fransa’nın yerel bir dili olan Bröton dilinde ‘’Yol’’ anlamına geliyor. Hem fiziksel hem de ruhani bir yolcuğu işleyen albümün tanıtımı için müzisyen dünyanın prestijli birçok sahnesinde ve fetsivalinde konser verdi.

“Porz Goret” Yann Tiersen’in “Bu müzik benim kim olduğumun haritası” dediği albümünden bir parça ve adını yaşadığı yerde bulunan bir bölgenin isminden alıyor. Kelimeler olmaksızın bu denli baş döndüren ve kendisiyle bütünleştiği bu performansını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Yann Tiersen Kimdir?

23 Haziran 1970 Brest doğumlu, deneysel, minimalist Fransız müzisyen, multi-enstrümantalist Yann Tiersen, eserlerinde genellikle piyano, akordeon, keman ve ailesi ve gitar kullanır. Bunların dışında toy piyano, carillon, banjo, mandolin, harpsikord, vibrafon, basgitar ve melodika enstrumanlarını çalmakta ve müziğine yerleştirmektedir.

Eleştirmenler kendisini Erik Satie, Nino Rota ve The Penguin Café Orchestra gibi isimlerle bir arada anarlar. Pek çok ödül kazanan soundtrack albümleri dahil tüm albümleri BMG Music Publishing tarafından çıkarılmıştır. 2002 yılında Amelie filmi sayesinde en iyi film müziği dalında Cesar ödülünü kazandı.

Yine 2003 yılında başka bir film olan Goodbye Lennin adlı filmin soundtracklerini de hazırladı. Yann Tiersen’in müziğe sıra dışı yaklaşımı belki de dinleyenleri en çok etkileyen durum olmuştur. Müziği mükemmel bir şekilde harmanlaması ve aynı zamanda parçalarında sadece enstrüman değil de daktilo vuruşu sesi, saatin tik tak sesi gibi farklı sesleri de kullanması bir o kadar ilgi çekici yapmıştır.

Değişik enstrümanların birbiri ile uyumunu yakalayan ünlü müzisyenin son dönemlerde müziğinde daha sert ritmler kullandığı gözlenmektedir.

Kaynak: http://yanntiersen.com/ – /https://www.wikipedia.org/