Internationella Komedifilmfestivalen 2017 etkinlikleri dahilinde Türkiye’den çok özel isimler Stokholm’de.

4.Uluslararası Komedi Film Festivali’nin konuk sanatçılarından Erdal Özyağcılar ve Güzin Özyağcılar, en iyi Türk komedilerinden biri olarak gösterilen Züğürt Ağa‘nın 22 Ekim saat 13:00’da Biograf Skandia’da gerçekleşecek gösterimi ardından gazeteci ve yönetmen Figen Solmaz moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirecekler. Bu söyleşi ile farklı kültürlerden komedi filmi izlemenin bakış açımıza getireceği farklılıklar, kadınların komedideki yeri ve daha birçok konuda sanatçıların kişisel görüşlerini alma fırsatı yakalayacağız.

erdal-ozyagcilar-afis

 

Erdal Özyağcılar, 1948 yılında Bursa İznik‘de doğdu. Şehir Tiyatrosu’ndaki görevinden emekli olarak ayrılan sanatçı, 1966 yılında “Ölüm Tarlası” adlı filmle sinemaya başladı. Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, Yılanların Öcü gibi çok beğenilen filmlerde rol aldı. Son yıllarda daha çok TV çalışmalarına ağırlık veren Erdal Özyağcılar, Bizimkiler, Şehnaz Tango, Beşik Kertmesi, Elveda Rumeli, Yabancı Damat ve Karadağlar gibi dizilerde başrollerde oynadı. Yabancı Damat’taki Gaziantepli baklavacı Kahraman’ın ardından Elveda Rumeli dizisinde, Tolgahan Sayışman, Berrak Tüzünataç, Filiz Ahmet, Şebnem Sönmez gibi oyuncularla çalıştı.

2010 yılında Rus yazar Dostoyevski‘nin “Karamazov Kardeşler” adlı romanından uyarlanan “Karadağlar” dizisinde eşi Güzin Özyağcılar ve kızı Zeynep ile birlikte yer aldı.

Güzin Özyağcılar, 1945 yılında Bursa’da doğmuştur. Lise yıllarında Molièrein ‘Cimri’ adlı 5 perdelik oyunu ile başladığı tiyatro serüveni, lise mezuniyeti sonrası Istanbul Belediyesi konservatuarını kazanmasıyla devam etti. 1968 yılında bu bölümden mezun olan Özyağcılar 2 yıllık Londra eğitimi ardından Dormen Tiyatrosu’nda ‘Yaygara 70’ adlı oyunda rol alarak profesyonel tiyatro hayatına başlamış oldu.

Sonraları Şehir Tiyatroları sanatçısı olan Güzin Özyağcılar, çeşitli sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. Erdal Özyağcılar ile evli olan ve Zeynep Özyağcılar‘ın annesi olan sanatçı, Bizimkiler dizisinde “tak tak Sedat” lakaplı Salih Kalyon‘un eşi “Serpil” rolünü oynamakla izleyici kitlesince tanınmıştır.

zugurt-agaFilm Hakkında

Konu: Türkiye‘de feodalizmin çöküşünü konu alan filmde Şener Şen Haraptar köyünün ağasıdır. Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlaması üzerine köylüler ağanın ürünlerini çalıp satar ve İstanbul‘a kaçarlar. Ağa da topraklarını satarak, İstanbul’a göç eder. Fakat şehir yaşamına ayak uyduramayan ağa elinde, avucunda ne varsa yiyip tüketir. Karısı da evi terk eder. Sonunda onu yalnız bırakmayan Kiraz ile yaşamaya başlar ve en iyi bildiği iş olan çiğ köfte yapma işine başlar.

Züğürt Ağa Türk sinemasının belki de en gerçekçi “ağa” karakteridir. Daha önce birçok defa yine Şener Şen tarafından canlandırılan, canlandırılırken de alabildiğine karikatürleştirilen, kendisiyle dalga geçilen, çoğu zaman içten pazarlıklı, küçük hesaplar peşinde koşan, kötü, geleneği her zaman kendi çıkarları için kullanan bu yolla kendi iktidarını sağlayan ama eninde sonunda komik, kendi kurduğu tuzağa düşen, kendisine ders verilen, kötülenen ağa tiplemesinin dışındadır Züğürt Ağa. Gerçi yine de filmin ilk bölümünde yaşamı, aile ilişkileri ve film boyunca başına gelenlerin birçok komik, mizahi yönü, örneğin güreş tutkusu, bu tutkuyu bilen köylülerin ağaya yenilmek üzere ayarladıkları diğer pehlivanlar, sırf cennetten tapu alma umuduyla ağanın desteklediği partinin rakibi olan partiye oy vermeleri, ağanın bunamış babasının sürekli yeni bir kadınla evlenmek isteyişi ve bunu olur olmaz yerde dile getirmesi gibi, vardır ama tüm film sırf bu mizah üzerine kurulmaz. Züğürt Ağa’da yaratılan mizah hem merkezinde feodalizmin bir motifi olan ağalık kavramının yüceltilmediğini belirtmek içindir hem de yaşamın değişen değerleri ve gerçekliği karşısında hâlâ kendi dünyasında kendi zamanında yaşamaya çalışan bir insanın içine düştüğü durumun çarpıcılığını vurgulamak içindir. Züğürt Ağa, güneydoğuda süregelen feodalizmin bittiğini söylemeye çalışmaz aksine feodalizmin bir evrim geçirdiğini ve değiştiğini belirtmeye çalışır.

zugurt-aga-3

Şehre göçün ardından Züğürt Ağa hem maddi hem manevi anlamda bir çeşit soyunma yaşar. Bu bir çeşit erime, erozyon ya da yok olmadır. Hem maddi hem manevi anlamda sahip olduğu Şeyleri kaybetmeye başlar. Örneğin ilk önce şalvarını çıkarıp yerine bir pantolon giyer. Çünkü şehirliler onu bu haliyle garipsemektedirler. Sonra tütün tabakasını, çakmağını, gümüş sigara ağızlığını ve kehribar tespihini en başından beri yanında olan ama annesinin yanına geri dönmek zorunda kalan kâhyasına, ona verecek parası olmadığından satması için verir. En sonunda da körüklü deri çizmelerini bir eskiciye satar. Bu onun ağalık nişanelerinden sonuncusudur. Çizmelerini de sattıktan sonra Züğürt Ağa artık herkesten biridir. Şehrin herkesi birbirine benzettiği on binlercesinden herhangi biri… Tüm bu erimenin ardından geriye aslında son derece saf, iyi niyetli ve bir kadını seven masum ve fakir bir adam kalır.

Züğürt Ağa’ya “züğürt” sıfatını veren de kendisidir. Filmin sonlarına doğru kendisini sevdiğini söyleyen Kiraz’a kendisinin züğürt bir ağa olduğunu söyler. Kiraz’ın ağaya verdiği cevap filmin belki de en can alıcı cümlesidir. ‘’Olsun’’ der Kiraz, ‘’senin insanlığın yeter’’

 Künye

Dil: Türkçe, İngilizce altyazılar

Vizyon Tarihi:13 Ocak 1986

Yapımı:1985Türkiye

Tür:Dram ,  Komedi

Süre:101 Dak.

Yönetmen:Nesli Çölgeçen

Oyuncular:Şener Şen ,  Erdal Özyağcılar ,  Nilgün Nazlı ,  Füsun Demirel ,  Can Kolukısa

Senaryo:Yavuz Turgul

Yapımcı:Kadri Yurdatap

 Pris: 150 kr

Biljetter: https://www.sf.se/festival/komedifestivalen/festivalfilmer/

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1465478826876346/?ref=br_rs

erdal-ozyagcilar-blog cover