Turkisk-Svenska Riksteater Föreningen’in ve Riksteatern’in işbirliği ile düzenlenen “Femineast Festival 2017” Ortadoğu’daki kadın seslere odaklanıyor. Davet edilen 5 güçlü kadın sesinden biri de, ilk defa 17 Aralık Pazar saat 18:00’da Stokholm’de sahne alacak Zuhal Olcay

FeminEast, sesleriyle, sanatlarıyla, enerji ve güçleriyle benzersiz bir izlenim bırakan kadınları ön plana çıkarıyor. Aralık ayında gerçekleşecek etkinliklerde klasik Arapça ve Farsça müzikten caza, canlı gece kulüp müziklerinden hip hopa kadar pek çok farklı türde müzik yer alacak. Zuhal Olcay’ın konser vereceği festival dahilinde sahne alacak diğer isim ve gruplar şu şekilde; Kürtçe müziğin Türkiye’de ve dünyada en çok tanınan isimleri arasında sayılan Aynur Doğan, İranlı solist Sara Eghlimi ve Donya Kamali’ye modern İran müziğinin kurucularından biri olarak tanınan bestekar Tahmoures Pournazeri’nin eşlik ettiği proje Beyond Boundaries, yine İranlı pop şarkıcı Sepideh ve sonrasında dans müzikleriyle Dj Marjan ve Femineast Urban Night etkinliği ile sahne alacak Linda Pira, Kumba, JUCK,  Shadia Mansour ve DJ Armani. FeminEast bu konserleri, Södermalm’ın kalbinde ve şehrin nefes kesen manzarasına sahip Stockholm’un en eski tiyatro evi olan Södra Teatern’de gerçekleştirecek. 

Birbirinden güzel şarkılara özgün ve teatral yorumuyla hayat verecek Zuhal Olcay, 17 Aralık Pazar akşamı, saat 18:00’de muhteşem orkestrası eşliğinde, “Başucu Şarkıları” adı altında topladığı albümlerinden şarkılar seslendireceği konseriyle, Stockholm Södra Teatern sahnesinde sevenleriyle buluşacak. Stokholm Södra Teatern’de gerçekeleşecek Zuhal Olcay konser etkinliğine ulaşmak için tıklayınız

Södra Teatern web sitesinde yapılan Zuhal Olcay konser haberi için tıklayınız..

Sinema ve tiyatro oyunculuğundaki başarısının yanı sıra şarkıcılığıyla da oldukça başarılı olan Zuhal Olcay Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok ödül almış, “Parmak Damgası”, “Gecenin Öteki Yüzü”, “Ateşten Günler”, “Baharın Bittiği Yer” gibi filmleriyle Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir.

Zuhal Olcay Kimdir?

Zuhal Olcay, İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı.  Olcay, sanatçı bir aileden geliyordu. Zira büyük teyzesi konservatuarda piyano öğretmeniydi. Diğer iki teyzesinden biri de devlet tiyatrosu sanatçısıydı. Kuzenleri ve eniştesi de konservatuar eğitimi gördükleri için, Olcay sanata kayıtsız kalmadı ve Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne kaydoldu. 1976’da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitirdi. Bir sene Londra’da eğitim gördü. Ankara Devlet Konservatuarı’nda 5 yıllık eğitimden sonra, 1976’da Tiyatro Yüksek Bölümünü bitirdi. 10 yıl boyunca İstanbul, İzmir ve Ankara Devlet Tiyatroları’nda görev aldı. Bu yıllar içinde Boş Beşik, Deli Dumrul, Othello gibi oyunlarda önemli roller üstlendi. 1983’ten itibaren çeşitli televizyon yapımlarında rol alan Olcay Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok ödül almış, “Parmak Damgası”, “Gecenin Öteki Yüzü”, “Ateşten Günler”, “Baharın Bittiği Yer” gibi filmleriyle Türk sinemasında önemli bir yer edinmiştir. Tiyatroda da oyunculuk yapmaya devam eden Olcay, 1986’da Martı adlı tiyatro oyunundaki performansıyla, Avni Dilligil Tiyatro Ödülü’ne layık görüldü. 1988 yılında İrma karakterini canlandırdığı “Balkon” adlı oyundaki başarısıyla da Ankara Sanat Ödülü’nün sahibi oldu. Olcay’ın tiyatro kariyerindeki bu önemli yükseliş, ününü pekiştirdi. Ancak yetenek alanı oyunculukla sınırlı olmayan Zuhal Olcay, 1989 yılında Evita Müzikali’nde Eva Peron’u canlandırdığında, şarkıcılığıyla dikkatleri üzerine çekti. Olcay’ın müzikal yolculuğunu başlatan Evita müzikalinin ardından, “Dünden Sonra, Yarından Önce” filmi geldi. Film, Olcay’ın seslendirdiği aynı adlı şarkıyla büyük ilgi topladı.

1989’da “Sahte Cennete Veda” filmindeki rolü, başarısını ülke sınırları dışına taşıdı ve sanatçıya Almanya’da yapılan, Altın Film Şeridi festivalinde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazandırdı. 1990 yılında, oyuncu Haluk Bilginer ile birlikte Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları arasında yer aldı ve Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol üstlendi. Aynı yıl ilk albümü “Küçük Bir Öykü” yayınlandı. Sanatçı 1993’te, “İki Çift Laf” albümünü, 1996’da “Oyucu” albümlerini yayınladı. 1997 yılı Zuhal Olcay’a yeni bir ödül daha getirecekti. “80. Adım” filminde canlandırdığı Lerzan karakteriyle, sinema yazarları ve eleştirmenlerince “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü. 1996’da, Tiyatro Stüdyosu’nun yanmasından 3 yıl sonra, 1999’da, Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi’ni kurdu. Olcay, Oyun Atölyesi’nde sahnelenen “Dolu Düşün Boş Konuş” adlı oyundaki rolüyle Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, “Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

2001 yılında yaptığı Hiçbir Yerde filmiyle de İstanbul Film Festivali’nde yine “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Vedat Sakman ve Bülent Ortaçgil gibi önemli müzisyenlerle çalışan Zuhal Olcay, 1998’de “İhanet” isimli bir albüm daha çıkardı. İki bölümden oluşan ve “Başucu Şarkıları” adını verdiği albümlerden, ilkini 2001’de, ikincisini ise 2005’te yayınladıktan sonra, Cengiz Onural’la birlikte çalıştığı “Hiçbir Yerde” müzik marketlerde yerini almıştır. Yeditepe İstanbul, Geniş Zamanlar gibi sevilen birçok dizi ve televizyon showlarında rol alan Zuhal Olcay, müzik direktörlüğünü Gürol Ağırbaş’ın üstlendiği Mevzuhal adlı müzik programında ülkemizin önemli müzisyenlerini ağırladı.

 

 

Müzik Kariyeri

Onno Tunç, Mehmet Teoman, Vedat Sakman, Selim Atakan, Bülent Ortaçgil ve Gürol Ağırbaş  gibi isimlerle  çalışan Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu (1990), Oyuncu (1993), İki Çift Laf (1996), İhanet (1998), Başucu Şarkıları (2001), Başucu Şarkıları 2 (2005), Aşk’ın Halleri  (2009), Başucu Şarkıları 3 (2015) isimli 8 solo albümü bulunmaktadır.

Solo albümlerinin yanında çeşitli sanatçıların yer aldığı bir çok kollektif albümde yer aldı. Cengiz Onural’ın bestelerinden oluşan ve Zuhal Olcay’ın da rol aldığı Hiçbir Yerde isimli filmin müzikleri 2002 yılında albüm olarak yayınlandı. Ayrıca Asansör filminin müzikleri, Bülent Ortaçgil için söylenmiş Bülent Ortaçgil şarkıları, Metin Altıok ağıtı, söz vermiş şarkılar, 41 kere maşallah, Nazım Bulutsuzluk Özlemi, Pop 2006, Güldün ya şarkıları, Buğra Uğurla 30 yıl ve Mucize Nağmeler gibi projelerde de yer almıştır.

Ödülleri

1984: 21. Antalya Film Şenliği, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (İhtiras Fırtınası)

1985: 22. Antalya Film Şenliği, En İyi Kadın Oyuncu (Amansız Yol)

1986: Martı’daki Nina rolüyle Avni Dilligil Tiyatro Ödülü

1988: Balkon’daki İrma rolüyle Ankara Sanat Ödülü

1989: Almanya Altın Film Şeridi, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Sahte Cennete Veda)

1989: 2. Ankara Film Şenliği, En İyi Kadın Oyuncu (Dünden Sonra Yarından Önce)

1990: 3. Ankara Film Şenliği (Medcezir Manzaraları)

1994: 6. Ankara Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu (Bir Sonbahar Hikayesi)

1999: Afife Tiyatro Ödülleri, En İyi Komedi Kadın Oyuncusu Ödülü (Dolu Düşün Boş Konuş)

2002: 21. İstanbul Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu (Hiçbiryerde)

2002: 24. Siyad Türk Sineması Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu (Hiçbiryerde)

2003: 6. Gökçeada Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu (Hiçbiryerde)

2006: Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu (Nathalie)

Kaynak: http://sodrateatern.com/ - https://www.zuhalolcay.net/ - https://tr.wikipedia.org/